Öğrencilerin Ertelemelerinin 3 Nedeni ve Önleyici Birkaç Öneri
Öğrencilerin Ertelemelerinin 3 Nedeni ve Önleyici Birkaç Öneri

Öğrencilerin Ertelemelerinin 3 Nedeni ve Önleyici Birkaç Öneri

Psikologlar öğrencilerin önemli çalışmaları ertelemelerinin nedenlerini keşfettiler. Ancak öğretmenlerin öğrencileri yolda tutmak için yapabileceği birkaç basit şey var.

Öğrencilerin Ertelemelerinin 3 Nedeni ve Önleyici Birkaç Öneri

Leonardo da Vinci yaklaşık 16 yılını Mona Lisa’yı boyayarak geçirdi ve hiç tamamlayamadı . Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin yazarı Douglas Adams proje bitiş tarihlerini sevmediğini belirtmiştir ve bu tarihlere asla kitaplarını yetiştiremediğini söylemiştir. Frank Lloyd Wright, dokuz ay geciktikten sonra, Fallingwater’ı tasarlamak için sadece iki saat harcamıştır.

Calgary Üniversitesi’nde işletme profesörü olan Piers Steel, 2007 yılında yaptığı bir çalışmada “Erteleme son derece yaygın . Tahminler, üniversite öğrencilerinin yüzde 80 ila 95’inin erteleme yaptığını, yaklaşık yüzde 75’inin kendilerini erteleyici olarak kabul ettiğini ve neredeyse yüzde 50’sinin tutarlı ve sorunlu olarak ertelendiğini gösteriyor.” şeklinde bulgu elde etmiştir. (Çalışma için tıklayın)

Orta veya lise öğretmeniyseniz, sınıfınızda görevlerini erteleyen öğrencilerin olması muhtemeldir – ödevlerini teslim etmek için sürekli olarak son dakikaya kadar bekleyen öğrenciler veya bir testten önceki geceye kadar eğitimden vazgeçen öğrenciler vs. Bu gecikmenin bir maliyeti var: 2015 yılında yapılan bir araştırma, işletme okulu öğrencilerinin bir ödevi teslim etmeyi ne kadar uzun süre beklediklerini, notlarının daha kötü olduğunu, son dakika teslimlerin ortalama olarak beş puan veya yarım döneme mal olduğunu buldu (ilgili çalışma). 2015 meta-analizi bu sonucu doğruladı ve ertelemenin 38.000’den fazla öğrenciyi (çoğu üniversitede olan) içeren 33 çalışmada düşük notlarla ilişkili olduğunu buldu (ilgili çalışma). Daha da kötüsü, tıbbi araştırma ertelemeyi daha yüksek stres, depresyon, anksiyete ve yorgunluk ile ilişkilendirmiştir.

Öğrencilerin Ertelemelerinin 3 Nedeni ve Önleyici Birkaç Öneri

Erteleyen öğrencilerin bunu ödevi umursamadıkları için yapması yaygın bir algıdır ve bu genellikle yanlıştır. 2018’de Loyola Üniversitesi’nde bir sosyal psikoloji profesörü olan Devon Price bunu inceler ve iki kategoriye ayrılır: bir görevin ilk adımları hakkında başarısızlık veya karışıklık korkusu (ilgili çalışma).

Price, “Görev anlamlı olduğunda ve birey bunu iyi yapmaya özen gösterdiğinde erteleme daha olasıdır” dedi. Erteleyenler saatlerce bir ekrana veya kitaba bakıp korku yüzünden felç olabilirler. Bu noktada, en iyi çözüm kısa bir mola vermek ve dinlendirici bir aktiviteye katılmaktır.

DePaul Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve erteleme konusunda önde gelen uzman olan Joseph Ferrari, öğrencilerin neden önemli çalışmaları ertelediğine dair çeşitli çalışmalar yaptı. Çığır açan bir 1989 çalışmasında Ferrari, üniversite öğrencilerinin kararsızlık yüzünden sık sık ertelediklerini keşfetti: Bir görevi doğru bir şekilde yapıp yapmadıkları konusunda endişe ederek çok fazla zaman harcadılar ve basit görevlerde bile geçirdikleri süreyi uzattılar. Bu öğrenciler için erteleme stresli deneyimlerden kaçınmak için bir başa çıkma mekanizmasıydı (ilgili çalışma).

Ferrari bilinçli bir karar vermek için bilgi toplamak çok yararlıdır, ancak kişi yeterli kaynakların ötesinde bilgi toplamaya devam ettiğinde kararsızlık ve verimsizlik artar”dedi (röportaj).

Bir takip çalışmasında Ferrari, bazı öğrencilerin ertelemelerinin bir başka nedenini daha buldu: eleştiri korkusu. Birçok üniversite öğrencisinin kendi sabotajıyla uğraştığını keşfetti, çünkü kendi yeteneklerinden ziyade son zaman verilen ödev nedeniyle düşük aldığını savunabilirdi. Bu öğrenciler “kamuya açık imajlarının düşük performanstan zarar görmeyeceği durumları seçmeyi” tercih ettiler. Hangi konuda eleştirileceklerini düşünürken kendilerini eleştirmeyi ve dolaylı olarak zaman kaybetmeyi seçtiler. Erteleme bir kez daha, bu durumda öğrencilerin benlik saygısını ve kimlik algılarını korumak için başa çıkma mekanizmasıydı (ilgili çalışma).

Ferrari, 1992’de yapılan bir çalışmada erteleme için bir başka, çok farklı bir neden keşfetti . Bazı üniversite öğrencileri, bir son teslim tarihine karşı algıladıkları heyecandan zevk aldıkları için bu göreve başlamayı ertelediler. Son dakikaya kadar ödevleri ertelemek “hayata drama katmanın” bir yoluydu ve bu öğrencilere adrenalin akışı sağladı.

Kararsızlık, kaçınma ve heyecan arama, erteleme için tembellik veya motivasyon eksikliğinden daha olası açıklamalardır. Öyleyse öğretmenler ne yapabilir? İşte bazı öneriler:

ÖĞRENCİLERİ ERTELEMEMEYE TEŞVİK ETMENİN 5 YOLU

Öğrencilerin Ertelemelerinin 3 Nedeni ve Önleyici Birkaç Öneri
  1. Teslim tarihlerini yayın. Araştırmacılar, bir dizi görev için üç tür son tarihin etkisini araştırdılar: eşit aralıklarla yerleştirilmiş, kendi kendine empoze edilen veya tek bir son tarih. İlk deneyde, öğrencilere üç makale verildi ve her ayın sonunda bir tane teslim etmeleri, kendi son tarihlerini seçmeleri veya dersin sonuna kadar her üç bildiriyi de göndermeleri istendi. İkinci deneyde, öğrencilere üç pasajı prova etme görevi verildi ve ödevlerini haftalık, kendi seçtikleri hızda ya da bir kerede teslim ettiler. Her iki deneyde de, eşit aralıklarla yerleştirilmiş son teslim tarihleri ​​sadece daha iyi öğrenci çalışması sağlamakla kalmadı, aynı zamanda öğrencilerin son teslim tarihlerini kaçırma şansını da azalttı.
  2. Öğretmenler için paket servisi olan restoran? Öğrencilere tek bir son teslim tarihine sahip büyük bir proje vermek yerine, eşit aralıklarla belirlenmiş son teslim tarihleriyle daha küçük görevlere ayırın. Örneğin, bir kağıdın birden fazla taslağını isteyin. Proje tabanlı bir öğrenme ünitesinde, öğrencilerin ilerlemelerini belirtilen kontrol noktalarında sunmalarını sağlayın. Bu, özellikle büyük projelerle felç olan öğrenciler için yararlı olabilir – her bir bölümü daha yönetilebilir hale getirerek, göz korkutucu son tarihlerle ilişkili kaygıyı azaltabilirsiniz. Destekleyici geri bildirim sağlamak. Özsaygısı düşük olan öğrenciler, eleştiri konusunda endişe duyuyorlarsa veya başarısız olmaktan korkarlarsa, en iyi çalışmalarını ortaya koymak konusunda isteksiz olabilirler. Öğrencileri gergin veya kendini bilinçli hissettirmek için istenmeyen bir sonucu olabilecek son derece kritik veya olumsuz geri bildirim vermekten kaçının. Öğrenciler ayrıca kontrol hissi veren geri bildirimlere kötü yanıt verebilirler, bu yüzden neyin düzeltilmesi gerektiği konusunda çok açık olmaktan kaçının. Son olarak, öğrencilere akranlarının önünde geri bildirimde bulunma konusunda dikkatli olun; rahatsız hissedebilir ve bağlantılarını yitirebilirler.
  3. Zaman yönetimi ve çalışma becerilerini öğretin. Bir 2017 çalışmada birçok öğrencinin yeterli zamanı planlayabilme gibi bilişsel becerilerini olmadığını da ortaya koydu. Birçok çalışma katılımcısı, başlangıç ​​puanları beklediğinden daha düşük olduğunda şaşırdı; ne kadar iyi hazırlandıklarına dair kesin bir fikirleri yoktu. Daha sonra yaklaşan bir test için önceden planlama yapmaları için teşvik edildi ve nasıl hazırlanabileceklerine dair örnekler verildi. Sonuçlar önemliydi: Üst bilişsel etkinliklere katılan öğrenciler, akranlarına kıyasla ortalama olarak harf notunun üçte birini daha yüksek puan aldılar.
  4. İş yüküne dikkat edin. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre , farklı projeler için son tarihler çakıştığında öğrencilerin erteleyici bir duruma dönüşme olasılığı artar bu durum, öğrencilerin birden fazla öğretmeni olduğunda orta ve lisede kolayca gerçekleşebilecek bir şey. Öğrenciler aynı zamanda vadesi gelen birden fazla ödevi yönetemezlerse daha yüksek stres seviyeleri yaşarlar. Önemli süreleri yaymak için diğer öğretmenlerle koordinasyonu düşünün.Öğrenciler bir aile üyesine bakmak veya ailelerini finansal olarak desteklemek zorunda kalmak gibi ödevleri zamanında bitirme yeteneklerini etkileyen sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarında, son tarihler konusunda esnek olmak onların yolunda gitmelerine yardımcı olabilir.
  5. Açık talimatlar ve örnekler verin. Öğrencilerin nasıl başlayacaklarını anlamadıkları takdirde bir projeyi erteleme olasılıkları daha yüksektir. Tüm öğrencilerin beklentilerinizi ve ödevin gereksinimlerini bildiğinden emin olun; öğrencilerin gerektiğinde bunlara başvurabilmeleri için talimatları yazılı hale getirmek en iyisidir.
Yorumlara katıl

Arşiv