Okul Yöneticisi Olarak Hangi Öğretmenlere Odaklanalım?

Okul Yöneticisi Olarak Hangi Öğretmenlere Odaklanalım?

Bir okul yöneticisi olarak öğretmenlerle çalışmak ve onları çalışmalara odaklamak oldukça zor işlerden bir tanesi. Farklı kültürel değerlere, farklı çalışma alışkanlıklarına, farklı kıdemlere, farklı amaçlara sahip bu öğretmenlere nasıl davranmalıyız?

Okul Yöneticisi Olarak Hangi Öğretmenlere Odaklanalım?

Bu konuda ilk olarak odaklanmamız gereken öğretmenlerin okuldaki çalışmalara direnç gösteren, çalışmaların sıradan ve rutin bir şekilde yürümesini isteyen öğretmenler yerine yenilikçi, okulla birlikte yürüyen, değişiklikleri hemen kabul eden, değişimlere ayak uyduran, çalışmayı seven öğretmenler olduğunu unutmayalım. Bu öğretmenler okulun gelişmesi için elinden geleni yapacaktır. Bu öğretmenlerin güçlenmesi ile okulda çalışma odaklı bir okul kültürü oluşacak ve bu durum git gide yayılacaktır. Diğer öğretmenler ise bu okul kültürüne ayak uydurmak zorunda kalacak, ayak uyduramayanlar ise kurum değiştirmek zorunda kalacaktır.

Çalışma odaklı okul kültürü oluşturmak her zaman kolay değildir. Birçok risk ile birlikte birçok politik kaygı da gerektirir. Özellikle insan kaynakları yönetim becerisi yöneticiler bunu kolaylıkla aşabilirken diğerleri için biraz daha zor olacaktır.

Peki, çalışma odaklı bir okul kültüründe çalışmayı seven öğretmenlere nasıl davranmalıyız? Bu noktada öğretmenleri iyi tanımak çok önemli. Çünkü çalışmayı seven bir öğretmene karşı yanlış davranış öğretmenin işinden zevk almamasını sağlayabilir. Bunu dengeleyebilmek için biz dört uç noktayı vereceğiz ve bu dört noktaya göre siz diğerlerini konumlandırabilirsiniz.

Okul Yöneticisi Olarak Hangi Öğretmenlere Odaklanalım?
  1. Yeni öğretmen tipi: Bu öğretmenler genellikle göreve yeni başlamış, motivasyonu yüksek, çalışma azmi yüksek fakat ne yapacağını tam anlamı ile bilmeyen öğretmen tipidir. Bu tip öğretmenler sizin ağzınızdan çıkanın iyi tanımlanmış görevler olmasını ister ve söylediklerinizi çok iyi bir şekilde öğrenir. Bu öğretmenlere eğitim sisteminin geleceği olarak bakılmalı ve öğretmenin yetiştirilmesi için büyük çaba harcanmalıdır. Belki sizin okulunuzda çalışmalarına devam etmeyebilir ama çalışma hayatı boyunca her zaman çalıştığı kuruma faydalı olacaktır. Bu tip öğretmenleri küçük küçük destekleyip büyük büyük yönlendirici olmak gerekir. İşi öğrenene kadar yönlendirip daha sonra yavaş yavaş yönlendirmeyi azaltıp, desteği artırmak gerekir.
  2. Umutsuz öğretmen tipi: Bu öğretmenler genellikle işi bilen fakat artık umutsuzluk seviyeleri çok yükseldiği için iş yapmamaya doğru kayan öğretmenlerdir. Çalışmayan öğretmenlerin psikolojik baskısı altında kalmış ve onların isteklerine göre hareket eden, üzerinde ölü toprağı serpilmiş gibi dolaşan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin canlandırılması, umutlandırılması ve çalıştırılması gerekmektedir. İşi bildiği için hızlı bir başlangıç yapmaya hazırdır genellikle. Fakat bu öğretmenin canlandırılmasında yüksek enerji harcamak gerekir. Hem desteklemek hem de yönlendirmek gerekir. İşin nasıl yapıldığını hatırlatmak ve işi yapması için desteklemek gerekir. Canlandırıldığında ise oldukça etkili olacaktır. Bu nedenle çalışırken fikirlerini dinlemek, eleştirilerini almak önemlidir. Yaşadığı problemleri dinlemeli, duygu ve düşüncelerine önem verilmelidir. Geçmiş deneyimleri size de ipucu verebilir.
  3. İşini bilen öğretmen tipi: Çalışma odaklı okul kültürü oluşturmada işinize en çok yarayacak öğretmen tipidir. Motivasyonu yüksek, ne yapması gerektiğini bilen, çalışmasını engellemeye çalışanlar ile kendi değerleri arasında gider gelirler. Yapılması gereken şey sadece desteklemektir. Siz onu destekleyin o da sizi desteklesin. İstediğiniz tüm çalışmaları yaptırabilirsiniz. Okulda kurum kültürünü istediğiniz yöne çekebilirsiniz. Sadece ne yapılması gerektiğini konuşun yeterlidir. Ona güvendiğinizi bildiği sürece kimseye kulak asmadan çalışmaya devam edecektir. Projelerde görüşlerini almanız onun motivasyonunu daha da yükseltecektir.
  4. Uzmanlaşmış öğretmen tipi: Genellikle sizinle işi olmaz. Yapması gereken tüm davranışları hakkıyla yapar. O kadar uzmanlaşmıştır ki bazen kimin müdür olduğunu karıştırabilirsiniz. Müdahale etmeniz gereken bir nokta bırakmaz genelde. Yönlendirme ve destekleme yapmanıza gerek olmayan öğretmen tipidir. Tek yapmanız gereken yanınıza çekip ortak çalışmalar yürütmektir. Onun yapmak istediği çalışmaları sizin düşüncelerinizle bütünleşmesi yeterlidir. Gördüğünüz eksik noktaları tamamlamak iki çalışana da iyi gelecektir. Bu öğretmenin çalışmalarını ön plana çıkararak okul kültürüne yön vermesini sağlayabilirsiniz.
Yorumlara katıl

2 yorum

Arşiv