Doğayı Korumayı Nasıl Öğretebilirim?

Doğayı Korumayı Nasıl Öğretebilirim?

doğayı korumaDoğayı Korumayı Nasıl Öğretebiliriz?

İnsanoğlu doğayla iç içe bir yaşam sürmektedir. Ancak yaşadığı çevreyi yeterince koruyup korumadığımız meçhuldür. Birçok alışkanlık gibi, doğayı koruma alışkanlığı da küçük yaşlarda kazandırılmalıdır. Küçük yaşlarda kazandırıldığında daha sağlıklı olacaktır.  Peki, çocuklarımıza doğayı koruma alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz?
Çocuklarımıza doğayı koruma alışkanlığı kazandırmak için öncelikle çocuklarımızın doğayı sevmesini sağlamalıyız. Doğayı severlerse eğer, doğayı da korurlar. Doğayı sevdirmek için çocuğumuzun doğanın güzelliklerini de görmesini sağlamalıyız. Gelişen kentleşmeyle birlikte çocuklarımız taş duvar üzerinde yetişmekte. Olabildiğince çok çocuklarımızı doğaya çıkarmalı ve doğada güzel vakit geçirmelerini sağlamalıyız. Unutmayın ki doğayı tanımayan bir çocuk doğayı sevemez.
Çocuklarınızın çöp görüntülerine alışmasına izin vermeyin. Mesela kendi evinizin bahçesinde kesinlikle çöp bulundurmayın. Sokakta çöp bulduğunuzda yerden alın ve çöpe atın. Çöp gördüğünüzde çocuğunuzun duyacağı bir şekilde çöp atanları yadırgayın. Çöp atmanın doğaya neden zarar verdiği anlatın. Bu yaptıklarınız sayesinde çocuklarınız çöp görüntülerinin normal görüntüler olmadığını kavrayacak ve doğanın çöple kirlenmesinin yanlış, hatalı bir davranış olduğunu bilecektir.
Geri dönüşümü kullanmalısınız. Çocuklarınıza bir kâğıt için bir ağaç kesildiğini anlatmalısınız. Bunun için kâğıtları, kartonları hisirif etmenin yanlışlığı üzerinde durmalısınız. Mesela; çöp karton bir kutuyu kumbara yapıp değerlendirmesini tavsiye edebilirsiniz. Bu şekilde hem bir kumbarası olur hem de doğaya yardımcı olduğunu hisseder. Gereksiz yere kâğıt kullanmamaya alıştırmalısınız.
Doğayı sevmek için doğanın bize faydalarını bilmeleri şarttır. Ağaçlar olmasa, çimenler olmasa, çiçekler olmasa doğada ne gibi olayların meydana geleceğini bilmelidirler. Bilmezlerse doğanın önemini ve neden korunması gerektiğini kavrayamayarak yalnızca doğaya bir süs gözüyle bakarlar.
Çocuklara doğayı koruma görevini ne yalnızca ebeveyn üstlenmeli ne de yalnızca okul üstlenmelidir. Çocuk her iki taraftan da doğayı korumaya yönlendirilmelidir.
Yazar: İnan Çevik

Yorumlara katıl

Arşiv