Ateş Nasıl Bulundu?

atesTarihi kayıtlara bakıldığında ateşin ilk olarak bulunduğu zamanı kestirmek oldukça zor. İnsanların özellikle de topluluklar halinde yaşamak yerine daha kopuk ve küçük topluluklar halinde yaşadığını da düşünürsek ateşin yaygınlaşması da oldukça zaman almıştır.
Ateşin ortaya çıkışı ile ilgili birkaç tahmin bulunmakta. Bunların başında ise yıldırım düşmesi ile ortaya çıkan orman yangınları sonucu ateşin sürekliliğini sağlama, volkanik patlamalar ile ortaya çıkan ateşin sürekliliğini sağlama ve balta yapımı için kullanılan iki taşın sürtülmesi ile şans eseri ortaya çıkan ateş olarak sıralanabilir.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların kopuk topluluklar halinde yaşadığını düşünürsek bu tahminlerin oldukça yerinde ve hepsinin gerçekleşmiş olabileceği mümkündür.
Ateşin bulunmasından çok insan hayatına etkileri daha önemlidir. Bunların en başında ise etin pişirilmesi ile birlikte insan yaşamına etki eden bir süreç gelir. Fakat daha da etkilisi özellikle kışın insanların ateş başında toplanması ile daha kalabalık kitleler halinde yaşamaya başlaması ve ateş başında muhabbet etme isteği ile gelen ilk seslerin çıkışı ve ateşi diğer vahşi hayvanları korkutmak için kullanmaya başlamaları olarak görülebilir.

Yorumlara katıl

21 Yorum

Arşiv