Agnostizm

agnostik yani kısa bilinmezcilik. Tanrının ya da tanrıların var olduğunun ya da olmadığının bilinemeyeceğini öngören felsefi bir akımdır. Bu akımın takipçilerine ise denir. kesinlikle Tanrıyı reddetmez. Bu yüzden ile ayrışır. Bunun yanında bir öğretiler bütünü değil bir konsepttir.

Agnostizmin durumu çok farklıdır. Dinleri reddetmeyen bu akım sadece dinin tarafından değil insan tarafından ortaya çıkarıldığını ve tanrının var olup olmadığının ispat edilemeyeceğini savunur. Bunun yanıdna “ kesinlikle vardır” diyen ’den ve “ kesinlikle yoktur” diyen ’den kendini soyutlamıştır.

Agnostizm bütün bilinemezcilikleri kapsar. Bilimin ışığında olmayan düşünceleri reddeder. İnsan beyninin görme yetisinin gelişmemiş olduğuna ve hakikatin arkasındaki görünmeyeni anlayamayacağımızı savunur.

insanlar dini emirlere uymazlar. Onlar genellikle kendi düşünceleri kapsamındaki doğrulara inanırlar. Tabi bu düşünceleri oluştururken de diğer insanlarla bilgi alışverişi yapmaktan çekinmezler. Kendi oluşturdukları doğrularını paylaşırlar.

Bu kapsamda şu soru aklınıza gelebilir. Kime göre, neye göre doğru? İşte bu noktada agnostikler evrensel doğruları kabul eder. Yani insanlık adına doğru olan her şey doğrudur. Diğerleri ise yanlıştır. Fakat önemli olan yanlış yapanı cezalandırmak veya dışlamak değil, doğruyu öğretmektir.

düşünürler din tarafından yapılan çelişkileri, sömürüleri ve boş inançları reddeder. Bununla birlikte insanın doğası gereği olması gerekenleri, eşitliği ve evrensel doğruları kabul eder.

Dünyada birçok agnostik yaşamaktadır. Bunların arasına Bill Gates’de dahildir. Bu ve bunun gibi bir çok kişi agnostik olmayı araştırmış, düşünmüş ve seçmiştir. Agnostizm ile ilgili birçok yayın bulunmaktadır.

 

Benzer Makaleler

Yorumlar