Eğitimi Yeniden Tasarlayan Öğrenen Öğretmenler
İngilizce Konuşamayacak mıyız?

İngilizce Konuşamayacak mıyız?

ingilizcekonusmaBritish Council ve TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından Milli Eğitim Bakanlığının izni ile yapılan araştırma sonucunda oldukça üzüntü verici bilgiler ortaya çıktı.
Yapılan araştırma sonucunda 5. sınıftaki öğrencilerin %80’inin İngilizce dersini çok sevdikleri ve severek öğrendikleri fakat 12. sınıfa geldiklerinde ise bu sayının %37’ye düştüğünü belirttiler.  Yaklaşık olarak 1500 veli ile 20 bin öğrenci üzerinde uygulanan bu anket aynı zamanda derslerin izlenmesi ile de gerçekleşmiş.
Geçen hafta yapılan bu araştırma sonucunda ise derse karşı olan ilginin azaldığı, öğrencilerin temel düzeyi geçemedikleri, iletişim ve dil kavramını geliştiremedikleri ortaya çıkmış.
Sonuç olarak ise Milli Eğitim Bakanına sunulan raporda İngilizce eğitiminin 2. sınıfta başlaması bu sorunu ortadan kaldırabileceği gibi aynı zamanda ders saatlerinin haftada 6 saate yükseltilmesi ve konuşma diline ağırlık verilmesi önerilmiş.
Öğrencilerin “This is a pencil” ile başlayıp “Very good” ile bitirdikleri eğitimleri sonucunda konuşma eksikliklerinin çok dikkat çektiği kesin. İngilizce konuşabilmek ile ilgili bir çok öneride bulunmuştuk. Örneğin: İngilizce Öğrenmenin Püf  Noktaları konusu gibi. Bunun yanında en çok dikkat edilmesi gereken nokta öğrencilerin çok sevdikleri İngilizce müzikleri ve dizi/filmleri devreye sokmaktır.

Yorumlara katıl

Arşiv