osmozOsmoz deneyi yıllardan beri okullarda gösterilen bir deneydir. Genellikle bağırsak kullanılarak yapılır. Bunun yanında en yaygın örnek banyoda parmaklarımızın buruşması olarak gösterilir. Eğer evde osmoz deneyini yapmak isterseniz işte sizlere çok güzel bir deney daha.
Osmoz aslında az yoğun ortamdan, daha çok yoğun ortama suyun (çözücünün) geçişidir.  Bunu gerçekleştirmek ise aradaki zara bağlıdır. Zardan sıvı geçişi mümkünken diğer geçişler yapılamaz bu da sıvının akışını sağlar.
Evde bunu yapmak için ise iki adet yumurta, biraz şeker ve suya ihtiyacımız var. Eşit ölçülerdeki suyu iki ayrı kaba koyarak birisinin içine şekerli su, diğerine ise sadece su koyacağız. Böylece şekerli su çözeltisi ise yumurtadan daha yoğun olacak.
F0743GMGXUZEQQH.MEDIUM
Fakat yumurtaları içine atmadan önce sirkede bekletmemiz gerekiyor ki böylece yumurtanın kabuğu kaybolsun. Bunu daha önce sizlerle denemiştik zaten. Deneyi yapan takipçilerimiz bilir.
FBH67HFGXUYTT03.MEDIUM
Daha sonra yumurtalarımızın kabuğunun iyice yok olması için beklememiz gerekiyor. Bu bekleme bazen 12-24 saat arasında olabileceği gibi 2-3 gün kadar da sürebilir. Bekleme esnasında yumurtalara dokunmayın. Ayrıca kötü bir koku yayması da normaldir.
F731V5TGXUZMV5V.MEDIUM
 
Ölçüm sonuçlarımızı not ettiysek birisini şekerli su içine, diğerini de sade su içine koyabiliriz. Böylece osmoz olayı gerçekleşmeye başlayacaktır.
F8WSK9TGXUZ7PXU.LARGE
2 veya 3 gün sonra yumurtaları çıkarıp tekrar ağırlıklarını kontrol ediyorsunuz. Tahmini olarak sade su içindeki 7gr daha ağır hale gelmişken, şekerli su içinde bekleyen yumurta ise 5gr kadar daha hafif olmalıdır. Bu da osmoz olayının gerçekleştiğini gösterir.

Yorumlara katıl

1 Yorum

Arşiv