Anlıyorum, Ama Konuşamıyorum

Anlıyorum, Ama Konuşamıyorum

we speak englishEğitimde yapılan en büyük israflardan birisi de matematik eğitiminden sonra İngilizce eğitimi ile gerçekleşmektedir. Öğrencilere yapılan bunca yatırımın sonucu “Anlıyorum, ama konuşamıyorum” şeklinde bir karşılık bulmaktadır. Bunların en büyük eksikliğini de konuşma topluluklarının eksikliği ile eşleştirilmektedir. Bununla ilgili projemizi sizlerle daha önce paylaşmıştık.
İngilizce öğrenmenin en büyük sorunlarından birisi Türkçe dili ile ilgili olan uyumsuzluğu olarak görülmektedir. Öğrencilerin Türkçe düşünüp bunu çevirmek için uğraşması büyük bir sorundur.
İngilizce eğitiminin giderek aşağıya çekilmesi global arenada da olduğu gibi oldukça iyi bir durumdur. Fakat gramer yani dil bilgisi ile öğrencilerin bilgiye boğulması da onların öğrenilmiş çaresizliğe itilmesine neden olmakta ve bundan kurtulması oldukça zor olmaktadır.
Dil öğrenmek sabır ve disiplin işi olduğu için uzun bir süreç öğrencileri karşılıyor. Bu durumda öğrencilerin de sabırla derslerini takip etmesi gerekmektedir. Dersleri takip ettikten sonra da sürekli yabancı dil filmleri ile pekiştirme ve alıştırma yapması önemli.
Öğrencilerin bilmesi gereken en önemli şey ise öğrencilerin İngilizceyi bir hayat biçimi haline getirmelidirler. Dili sürekli canlı tutmak için de bunu sürekli yaşamak gerekir.  Çok fazla düşünmeden konuşmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek insanların bu dili kolayca konuşmasına neden olacaktır.

Yorumlara katıl

1 Yorum

Arşiv