Akyuvarın Bakteri İle Savaşı

Akyuvarın Bakteri İle Savaşı

alyuvar ile bakterinin savaşıVücudumuzun korunması noktasında asker görevi gören yapılar vardır ki bunlara akyuvar denir. Diğer adı lökosit olan bu hücreler kemik iliğinde üretilir. Kanda dolaşarak kan yolu ile bakterilere karşı savaş açarak onların yok edilmesini sağlar. Yani kısacası hastalıklara karşı bizi koruyan yapı akyuvardır.
“Akyuvarlar bakterilerin yok edilmesini sağlar” bilgisi neredeyse her öğrenci tarafından bilinir. Bununla birlikte akyuvarların ve alyuvarların görevleri de uzun uzun ezberlenilir. Fakat hiçbir öğrenci bir akyuvarın bir bakteriyi sindirimini hayalinde canlandıramaz. Bu da onların “kuru bilgi” olarak nitelendirilen bilgiye sahip olmasına neden olur. İşte bunu aşmak için aşağıdaki videoyu öğrencilerle paylaşabilirsiniz.
Video, bir akyuvarın bir bakteri ile karşılaşması ve bakteriyi sindirmesi ile gelişen süreci göstermektedir. Bir akyuvarın vücudumuzu koruması da böylece görüntülenmiş olur. İyi seyirler…

Merak edenler için mutluluk hormonu serotinin ürettiği granülositin, kanser hücrelerini yok etme anı bu şekilde görüntülendi.

Yorumlara katıl

Arşiv