Uzaktan Öğretim Tamam ya Değerlendirme?

Uzaktan Öğretim Tamam ya Değerlendirme?

COVID-19 süreci ile başlayan uzaktan öğretim çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettirilmesi ile öğrenciler televizyon ve internet kanalları üzerinden çalışmalarını devam ettiriyor. Sadece bunları izlemekle kalmayıp youtube gibi sosyal medya araçları üzerinden ders anlatımlarını izleyip diğer özel şirketlere ait uzaktan öğretim sistemlerini kullanıyorlar. Sadece bununla da kalmayıp öğretmenlerin kişisel çabası ile öğrencilere uzaktan öğretime devam ediliyor. Çeşitli uzaktan öğretim araçlarının kullanımı da bunlara uygun bir altyapı oluşturuyor.

Bu süreç tartışılır bir şekilde devam ederken değerlendirme kısmının nasıl yapılacağı konusu gündeme gelmeye başladı. Öğretmenler, okulların açılmama ihtimalinde ölçme ve değerlendirmelerini nasıl yapacak? Burada asıl soru şu ki sınava hazırlanan öğrenciler gibi yüzyüze öğretilen kısmı ile mi ölçme değerlendirme yapılacak yoksa tüm kazanımlar dahil edilerek mi yapılacak. Tüm kazanımların dahil edilmesi durumunda uzaktan öğretimin başarı ile gerçekleştiği kabul edilecek. Burada tartışılan diğer bir konu ise eğitimde fırsat eşitsizliği nedeniyle bu uzaktan öğretim faaliyetlerinden yararlanamamak.

Bir şekilde öğretim kısmının tamamlandığını düşünürsek değerlendirme kısmı ile ilgili birkaç öneride bulunmak isteriz.

İlk olarak öğretim faaliyetleri gibi ölçme ve değerlendirme araçları da kullanılabilir. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; AnswerGarden, Crowdsignal, Edulastic, FreeOnlineSurveys, Kahoot, Lino, Mentimeter, Naiku gibi araçlardan söz edebiliriz. Burada oldukça yaygın kullanılan bir araç varsa o da Kahoot uygulamasıdır. Burada dikkat etmemiz gereken öğrencilerin kolaylıkla ulaşabilmesi. Peki, internet erişimi sınırlı olan veya sizinle eş zamanlı internet erişimine katılamayacak öğrenciler için ne yapabiliriz?

Öğrencilerin öğrenmesini ölçme sadece soru sorarak olmaz onların soru sormasını da sağlayabilirsiniz. Matematik de dahil olmak üzere çeşitli fotoğraf video veya yazı ile öğrendiklerini aktarabilirler. Bu süreci yönetmek yine öğretmen rehberliğinde olacaktır. Bir hikaye üzerinden öğrencilerin öğrendiklerini yansıtması sağlanabilir. Burada matematik dersi için bile çeşitli senaryolar üretebilirsiniz. Örneğin; sadece dik üçgenler kullanarak bir resim çizmek gibi.

İkinci bir yol ise öğrenciler arası iletişimi artırarak etkileşimli oyunlar üzerinden değerlendirme. Örneğin bir öğrenciye ilk soruyu sesli olarak sorup, öğrencinin sesli bir şekilde cevap vermesini ve başka bir soru sorarak bu soruyu kendi seçtiği başka bir öğrenciye yönlendirmesi gibi. Sanki meydan okuma (Challenge) yapıyor gibi.

Bir diğeri kişisel görüşmeler. Çok sayıda öğrencinin dersine giren öğretmenler için biraz vakit kaybı yaratsa da sınıf öğretmenleri için ideal. Telefon görüşmeleri ile öğrencilerin öğrenme düzeylerini ölçebilir. Bunu yüz ifadelerini de görmek isterseniz görüntülü görüşmelere çevirebilirsiniz.

Asıl önemli olan aslında bu süreçte öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmek. Bu süreçte çeşitli hobiler edinip öğrencilerin yeteneklerini keşfetmesi sağlanabilir. Bunu kitap yazmak, şiir yazmak, şarkı söylemek, çiçek beslemek gibi çeşitlendirebiliriz.

Ölçme ve değerlendirme sisteminde asıl dikkat etmemiz gereken nokta öğrencilerin sürekli evde kaldığını unutmamak ve onları psikolojik olarak sıkmak yerine eğlenerek yapabilecekleri görevler vermek ve bu görevleri değerlendirmek. Öğretim bir şekilde telafi edilir aynı şekilde ölçme ve değerlendirme de. Fakat öğrencilerin geçirdikleri bu süreçteki psikolojik sorunların kalıcı olmaması gerekir. Bu günleri tekrar hatırlayan öğrencilerin güzel hatıralara sahip olması gerekir.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlara katıl

Arşiv