Eğitimin Hayatımızdaki Yeri

Eğitimin Hayatımızdaki Yeri

Günlük hayatımızda yapılan doğru ve hataların çoğunda bireylerin bireysel donanım ve birikimleri yatar. Dünya hayatımızda teknolojinin vermiş olduğu ayrıcalık ve kolaylıkları kullandığımız halde bir takım sorunların hala çözülmemesinin sebebi nedir?
Küçük yaştan itibaren hayatımızın belki de uzun bir süresini alan eğitim konusuna değinelim. Eğitimin amacı sağlıklı bireyler yetiştirmek ileriye dönük yatırımlarımızı güçlendirmek ve aldığımız birikimleri en ince ayrıntısına varana kadar hayatımızda uygulamaktır. Kabiliyetlerimizi aldığımız bilgiler ile bütünleştirmek için uzun yıllar hayatımızın bir bölümü eğitime adamaktayız. Birçoğumuz hayatımızı yönlendirmek için seçim şanslarımızın bir bölümünü aldığımız eğitime göre belirliyoruz. Seçimlerimizi isteklerimizi ve hatta en önemlisi olan mesleğimizi seçerken bile eğitim faktörünü göz önüne alıyoruz. Eğitim kavramına ne kadar önem veriyoruz? Geleceğimiz için kararlar alırken seçtiğimiz potansiyel yaşam adına eğitim bloğunu göz önüne alarak bir faktörler seçeriz. Eğitim konusunda birçok bireyin sadece günlük yaşantımızda uygulayacağını düşünürken aksine her an ve her zaman birikimlerimizi kullanmak durumunda kalırız.
Eğitim konusu biraz daha açmak gerekirse hayatımız boyunca alacağımız bütün kararların ve atacağımız bütün adımların hedeflerimizin doğru yönde ilerlemesi sağlayacak yürütme mekanizmasının işlemesini sağlayan ana faktördür. Eğitim anlayışımızın ne kadar doğru olduğu hakkında bir belirsizlik varsa önce sorunun meydana geldiği elementleri cevaplayarak ilerlemeliyiz. Çünkü eğitim kelimesinin içerisinde yatan bütün faktörleri en ince ayrıntısına varana kadar öğrenip hayata olan bakış açımızı ileriye dönük hedeflerimizi ve uzun yıllar boyunca alacağımız kararları sorunsuz bir şekilde uygulamaya koymalıyız.

Yorumlara katıl

Arşiv