Hediye Kitap

Öğretmenin İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Öğretmen olarak neden eğitim öğretim hizmetlerinde görev yaptığınızı düşündünüz mü? O zaman şu soruyla başlayalım; öğretmen ne için eğitim verir? Siz ne için eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürüyorsunuz?

Maddi olarak bu işi yapıyorum şeklindeki cevabın anlaşılırlığı yanında bir cevap daha bekliyoruz sizden. Güncel yaşamınızı idare etmeniz ve geleceğe yönelik planlarınızı gerçekleştirmek için bir işe sahip olmanız gerektiğini biliyoruz fakat sorumuz bunun ötesinde. Okulda var olma nedeniniz nedir?

Öğretmen olarak kişilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bu meslekte çeşitli faaliyetlerde bulundukları çeşitli araştırmalar tarafından onaylanmış. Bu konuda oldukça fazla çalışma olduğunu ve öğretmenlerin okul içindeki davranış nedenlerini çeşitli nedenlere bağlayarak bunları kategorileştirdiğini belirtmek gerekir. Peki nedir bu kategoriler? Başarı ihtiyacı, güç ihtiyacı ve ilişki ihtiyacı. Önce açıklayalım sonra sizin ihtiyacınızın ne olduğunu tartışalım.

Öğretmenler bazen günlük hayatında elde edemediği başarıyı burada elde etmek ister. Bu durumda öğrencilerinin iyi yerlere gelmesi, onların iyi bir eğitim alması ve onların başarılı olması için çalışır. Bu durum kendi başarısızlıklarının bir yansımasıdır denilebilir. Bu noktada öğretmen başarıya odaklanarak başarı elde edebileceği tüm işe girişir. Bu diğer sınıfları/dersleri deneme sınavlarında geçmek, herkesten önce okuma yazma öğretmek, yarışmalarda derece almak gibi çeşitlenebilir. Bu öğretmenlerin tek odak noktası başarı elde etmektir.

İkinci ihtiyaç güç ihtiyacı. Bu kişiler güç elde etmek ve kendini destekleyen kişiler bulmak için çalışır. Bu öğretmenlerin çevrelerini etkileme ve onay alma çabaları çok fazla gözlemlenir. Dersleri veya farklı etkinliklerle ilgilenmelerinin tek sebebi kendi popülaritesini artırmak, kendisine saygı duyan kişi sayısını artırmak, bir karar alınacağında çevresini kullanarak kararı etkileme çabası ile gücünü göstermektir. Kendilerini güçlü hissettikleri sürece mutludur ve genellikle okullarda uzun süre çalışırlar.

Üçüncüsü ise ilişki ihtiyacıdır. Bu öğretmenlerin ihtiyacı samimi ilişkiler kurarak kendi arkadaş çevresini genişletmektir. Okulu iş yeri olarak değil aksine arkadaşları ile toplanma yeri olarak görür. Arkadaşları ile vakit geçirebilmek için okula gelir ve okul sonrası bu durumu devam ettirebilmek için çaba içinde olur. Okuldaki çalışmalarının çoğunu ekip olarak yapmak isterler. Böylece samimi ilişki kurma çabalarını kolayca devam ettirebilirler.

Bir eğitim yöneticisi olarak öğretmenlerin veya idarecilerin bu ihtiyaçlarını belirleyip, davranışlarını inceleyerek onayladıktan sonra buna yönelik işler/görevler vermek onların bu çalışmalarını daha kolay, severek ve isteyerek yapmalarına sağlayacaktır. Böylece istemediği bir görev yapmadığı için veya yapmak istemediği için çatışma çıkma ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Öğretmen olarak kendi ihtiyacınız belirlediğinizde ise okulda dağıtılan görevlerden kendinize uygun olanını seçerek daha eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Böylece çalışma ortamınızdan ve işinizden memnun olarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu arada tek bir kategoriye sınırlamak zorunda değilsiniz. Belirli bir yüzde ile bir veya birkaç kategoride ihtiyacınız olabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir