Güneş’in Dünya’ya En Yakın Olduğu Gün

güneş sistemi_solar systemDünya’nın Güneş’e yakınlaşması o kadar sınırlı bir alandadır ki, biraz daha yaklaştığında yanma boyutuna çıkabileceği gibi uzaklaştığında da donma sınıra gelecektir. Fakat bu noktada öyle bir soru karşımıza çıkıyor ki cevabı karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz.
Dünya’nın, Güneş’e en yakın olduğu gün hangisidir? sorusu sorulduğunda çoğu kişi Temmuz veya Ağustos aylarından bir gün seçebilir. Bunun yanında 21 Haziran günü de en uzun gün olduğu için tahmin edilebilecek günler arasındadır.
Halbuki gerçek bunun tam tersi. Dünya’nın yörüngesi elips şeklinde olup Güneş’in etrafında sabit olmayan bir uzaklıkla döner. Dolayısıyla bazı zamanlarda Güneş’e yaklaşırken, bazı zamanlarda ise uzaklaşır. Bu dönme sırasında da mevsimler oluşmaktadır.
Mevsimler demişken Güneş’e yaklaşmanın yaz mevsiminde olduğunu ve sıcaklığın yükseldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sıcaklık Güneş’in yakınlığı ile ilgili değildir. Güneş ışınlarının geliş açısı ile alakalıdır. Bu durumda tahminleriniz tersine dönmüş olmalı.
Güneş’in, Dünya’ya en yakın olduğu gün 3-4 Ocak (Günberi) tarihidir. Fakat bu tarihte Güneş ışınları eğik açı ile geldiği için Dünyamızı ısıtamaz. 4-5 Temmuz (Günöte) tarihinde ise en uzak olduğu yerdedir. Fakat bu tarihte de Güneş ışınları dik açı ile geldiği için oldukça sıcak günler yaşamaktayız.

Kategori: Bilgişim, M.E.K


11 Yorum “Güneş’in Dünya’ya En Yakın Olduğu Gün” için

 1. Yazıyı ilk okuduğumda son paragrafa ben de takılmıştım; tamam kuzey yarım küreye ışınlar eğik geliyor ama güney yarım kürede de dikleşiyor sonuçta diye. Sonra araştırınca güneşin, dünyamızın döndüğü o elips yörüngenin tam ortasında olmadığını öğrendim. elips kenarın hafif kenarında durduğu için (Kuzey Yarım Küreye göre) kış ve bahar dönemlerinde eğik açılı güneş açıları ile daha az etkileşirken, yaz döneminde daha fazla dik açılı ışınlara maruz kaldığını öğrendim. Bu sebeple (tüm) dünyamız Haziran dönemlerinde (yani KYK’e göre yazın) ortalama 3,6 santigrat derece daha yüksek sıcaklığa sahip olmakta imiş. Bir faktör de güney yarım küredeki kara kütlesinin kuzey yarım küreye göre yarı oranda daha az olması. Karalar denizlere göre daha hızlı ısınmaları, su kütlelerinin yani okyanusların ise daha zor ısınması da bu farkı tetikleyen başka bir faktör. Yani sonuç olarak son paragraf terimsel olarak doğru ama keşke bu bilgiler de özet olarak yazı içinde verilmiş olsaydı.

 2. Bir düzeltme yapmak istedim. “Fakat bu tarihte Güneş ışınları eğik açı ile geldiği için Dünyamızı ısıtamaz.” demişsiniz fakat bu tarihte GYK ısınır (yaz olur). Sadece bizim bulunduğumuz yarım küre yani KYK ısınamaz (kış). Yani Dünyamızı ısıtamaz cümlesi yanlış olur.

 3. Slm.
  Peki bu egik aci nasil oluyo da gunes isininin etkisini bu kadar dusurebiliyor. Yani, gunes bize uzakligina oranla, bizden cok mu buyuk kaliyor da, direk seyehat eden isinlari yere gore teyetleşiyor? Ve/veya aramizdaki mesafe mi cok kisa ayni zaman da?
  Yani biz egik duruyoruz tamam da, yakinlasdikca isinlarin isi etkisi artmaz mi?
  Tsk

  1. Hayir siz yanilıyorsunuz. madem dunya gunese birazcik uzak olsaydi donabilirdi biraz yakin olsaydi cok fazla isinabilirdi diyorsunuz. O zaman üc ocakta dunya gunese yaklastiği icin dunya biraz daha ısınırdı. Eksen eğikliğinden dolayi KYK da kis yasandigi icin bu durum bize fazla etki etmiyo ama GYK da yaz yasandiği icin yani eksen eğikliğinden dolayi guneş ışınlari GYK yı dik acilarla goruduğü icin, özel konumlar haricinde matematiksel olarak GYK, KYK dan daha cok isinir.

  2. Hayir siz yanilıyorsunuz. madem dunya gunese birazcik uzak olsaydi don
   abilirdi biraz yakin olsaydi cok fazla isinabilirdi diyorsunuz. O zaman üc ocakta dunya gunese yaklastiği icin dunya biraz daha ısınırdı. Eksen eğikliğinden dolayi KYK da kis yasandigi icin bu durum bize fazla etki etmiyo ama GYK da yaz yasandiği icin yani eksen eğikliğinden dolayi guneş ışınlari GYK yı dik acilarla goruduğü icin, özel konumlar haricinde matematiksel olarak GYK, KYK dan daha cok isinir.

 4. gürkan sarıdaş: makale basitçe durumu ifade etmesine rağmen şu noktayı düzeltmek lazım ki; güneşin yakınlığı ve uzaklığının ısınmada çok az da olsa etkisi var ancak asıl düzeltilmesi gereken bölüm 3-4 ocakta güneş dünyaya yakın güneş ışınları eğiktir fakat dünyayı ısıtamaz denemez zira güney yarım kürede yaz yaşanır ve danya sadece kuzey yarım küreden ibaret değil. sadece bir not…

 5. arslan özarslan: hayır olmaz zira elipsin bir tarafına daha yakın olduğu için sizin bahsettiğiniz iki eşitlik orta uzaklıklar için geçerli olur. ancak yakınlık ve uzaklık konumları birer tanedir.

 6. dünyanın yörüngesi elips olduğuna göre en yakın ve en uzak noktaların iki tane olması gerekmezmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir