Erasmus+ Program Rehberi Yayınlandı

Erasmus+ Program Rehberi Yayınlandı

erasmusErasmus+ şimdiye kadar olan bütün programları kapsayan bir programdır. Erasmus ismini almasının nedeni ise en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan program olmasıdır. Programa ait bir çok özellik olmasına rağmen akıllarda bununla birlikte bir çok soru işareti de vardır. Bu soruları gidermek için bütün detayları içeren bir program yayınlandı.
Yayınlanan program dahilinde ülkemizde çalışmaları Ulusal Ajans sürdürecektir. Ocak ayından itibaren Şubat ayı için başvuruların açılması beklenmektedir.
Programa dair detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Erasmus+ Program rehberi Türkçe

Erasmus+ is the new EU programme for Education, Training, Youth and Sport for 2014-2020, starting in January 2014.
Erasmus+ aims at boosting skills and employability, and modernising Education, Training and Youth work. The seven year programme will have a budget of €14.7 billion. This represents a 40% increase compared to current spending levels and shows the EU’s commitment to investing in these areas.
Erasmus+ will provide opportunities for over 4 million Europeans to study, train, gain work experience and volunteer abroad. In addition to providing grants for individuals, Erasmus+ will support transnational partnerships among Education, Training and Youth institutions and organisations to foster cooperation and bridge the worlds of Education and work in order to tackle the skills gaps we are facing in Europe. It will also support national efforts to modernise Education, Training and Youth systems. In the field of Sport, there will be support for grassroots projects and cross-border challenges such as combating match-fixing, doping, violence and racism.

Erasmus+ brings together seven existing EU programmes in the fields of Education, Training and Youth; it will for the first time provide support for Sport. As an integrated programme, Erasmus+ offers more opportunities for cooperation across the Education, Training and Youth sectors and is easier to access than its predecessors, with simplified funding rules.

Yorumlara katıl

5 Yorum

Arşiv