Sitemizde toplam 41 kategoride 763 makale, 762 yorum, 2399 ilgi eki, 6168 kullanıcı bulunmaktadır ve 448 günden beri faaliyet vermektedir.
Son Dakika
Anasayfa » Eğitim - Öğretim » Öğretmen Anıları

Öğretmen Anıları

 • Emekli Öğretmen ve Ürünleri

  Emekli Öğretmen ve Ürünleri

  Bir öğretmen anısı mı değil mi bilmem ama ben sizlerle hayallerimi paylaşmak istiyorum. Aslında buna...

 • Ellerim Yazmak İstemiyor Öğretmenim

  Ellerim Yazmak İstemiyor Öğretmenim

  Bazı anlar vardır ki öğretmenler ve öğrenciler tarafından unutulmaz. Hatta o kadar doğal ve komik ge...

 • Temiz Çocuk Nasihatı

  Temiz Çocuk Nasihatı

  Çocuklara temizlik alışkanlığını kazandırmak çok farklı ve zor bir iştir. Bu konuda kendi çocukluğum...

 • Dayım Gelecek Çünkü

  Dayım Gelecek Çünkü

  Öğrencim bir gün resim dersine resim çizerken birden kalktı ve gülerek yanıma geldi.O kadar çok heye...

 • Diğerlerinin Amcası

  Diğerlerinin Amcası

  O sene köy okulundayım. Köyde böyle şeyler çok olur. Sınıf yaklaşık olarak 50 kişi. İlk sene okuma y...

 • Öğrenci Gözünden 7 Harika

  Öğrenci Gözünden 7 Harika

  Sınıfa girdiğimde öğrencilerle sohbet etmek için bir konu arıyordum. Ders işlemek yerine onlara katk...

 • Öğretmenlik Anılarla Yaşar

  Öğretmenlik Anılarla Yaşar

  Öğretmenliğin en güzel yanlarından birisi de öğrencilerle yaşanan anılardır. Hatta bazen öyle duruma...

 • İlk Ders İlk Şok

  İlk Ders İlk Şok

  İlk defa bir okula atanan Beden Eğitimi öğretmeni boş olan anasınıfının dersine girmek zorunda kalır...

 • Kitabımı Getirir misin?

  Kitabımı Getirir misin?

  Bazen ya telaşla gireriz sınıfa ya da dalgın bir şekilde. Böyle durumlarda çok nadir de olsa bazı ma...

Emekli Öğretmen ve Ürünleri

yaşlı öğretmen

Bir öğretmen anısı mı değil mi bilmem ama ben sizlerle hayallerimi paylaşmak istiyorum. Aslında buna gelecekteki anılarım diyebilirsiniz. Ben yaşlanıp emekli olduktan sonra öğrencilerimin gelip beni ziyaret etmelerini istiyorum. Onlara şekerler vererek yine onları çocuk gibi görmek istiyorum. Elimi öptüklerinde başlarını sıvazlamak ve “Hala yaramazlık yapıyor musun?” diye sormak istiyorum. Bence bir öğretmenin en büyük anısı böyle zamanlarda gerçekleşir. Öğrenciler her şeyi dile getirebilir, öğretmen ise düşünüp söylemediklerini… Zaten bir öğretmenin en büyük mirası geride yetiştirdiği insanlar değil midir? Hepinize teşekkürler. Editörün Notu: Anısını gönderdiği için Arzu Kurt’a teşekkür ederiz. Devamını Oku »

Kitabımı Getirir misin?

öğrenciler

Bazen ya telaşla gireriz sınıfa ya da dalgın bir şekilde. Böyle durumlarda çok nadir de olsa bazı malzemelerimizi unuttuğumuz olur. Sınıfa girmişken, tekrar sınıftan çıkıp malzemeyi alıp gelmek yerine bir öğrenciden yardım almayı daha iyi bir çözüm olarak görürüz. İşte böyle durumlardan bir tanesinde sınıfa girdiğimde öğretmen kılavuz kitabımı unuttuğumu farkettim. Öğrenciler de bunu farketmiş olacak ki hemen kitabımı getirmek için izin almaya başladılar. Kapıya en yakın öğrenciye “Oğlum hadi öğretmenler odasına git…” der demez çocuk sınıftan çıkmış oldu. İnşallah bulur ümidiyle yoklama almaya başladım. Aradan biraz zaman geçtikten sonra öğrenci tekrar geldi ve “Ne getirecektim öğretmenim?” diye sormaz mı. ... Devamını Oku »

Diğerlerinin Amcası

öğrenci

O sene köy okulundayım. Köyde böyle şeyler çok olur. Sınıf yaklaşık olarak 50 kişi. İlk sene okuma yazma öğretmen için uğraşmak çok zordu. Aynı zamanda öğrencileri de tanımak istiyordum. Bir sırada 3 kişi oturan bir kız iki erkek öğrencinin soyisimleri aynı. Bu çocukların arasındaki konuşmalarda bazen amca kelimesini duyuyorum ama çok ilgilenmiyorum. Aradan birkaç gün geçtikten sonra çocuklarla daha yakından ilgilenmek için sohbet ettiğimizde soyisimlerinin aynı olduğunu aralarında ne tür bir akrabalık olduğunu sordum. O sırada beni şaşırtan cevap geldi. Bir kız ile bir erkeğin kardeş olduğunu diğer erkeğin ise onların amcası olduğunu öğrendim. Küçük yaştaki evlenmeler ve akraba evlilikleri ... Devamını Oku »

Dayım Gelecek Çünkü

gökyüzü

Öğrencim bir gün resim dersine resim çizerken birden kalktı ve gülerek yanıma geldi.O kadar çok heyecanlıydı ki anlatamam. Zaten bir süre sonra bunu kendisi de itiraf etti. - Öğretmenim bugün çok güzel bir gün değil mi? + Evet öyle canım. - Öğretmenim bugün çok mutluyum. + Neden öyle hissediyorsun? - Çünkü bugün dayım gelecek. + Gelmemişmiydi daha önce? - Hiç gelmemişti. İşleri çoktu. + Nerede çalışıyor? - …..da çalışıyor. + İşlerinin çok olduğunu nereden biliyorsun? - Çok olmasa daha önce gelirdi. Çok yıldır gelmiyor.   Daha sonra öğrendiğim üzere  annesi dayısı ile tartışmıştı ve çocuğu sürekli işleri çok şeklinde oyalıyordu. ... Devamını Oku »

Öğrenci Gözünden 7 Harika

ogrencile

Sınıfa girdiğimde öğrencilerle sohbet etmek için bir konu arıyordum. Ders işlemek yerine onlara katkıda bulunabileceğim başka bir konu arıyordum. Çocuklarla küçük bir sohbet yaptıktan sonra onlara dedim ki “Eğer siz Dünya’nın 7 harikasını seçseydiniz neleri seçerdiniz?”. Çocuklara belli bir süre verdikten sonra işlediğimiz konudan akıllarında kalanları yazdıklarını gördüm. Dünyanın 7 harikası ve resmi olmayan 7 harikası ile ilgili çeşitli sıralamalar vardı. Bir öğrenci ise verdiğim sürenin bitmesine çok yakın bir zaman kalmasına rağmen hala düşünüyordu. Çocuğa yaklaşıp neyi düşündüğünü sordum. Verdiği cevap çok güzeldi; “Öğretmenim hangisini yazacağımı şaşırdım. Görebilmek, duyabilmek, dokunabilmek, koklayabilmek, tadabilmek, hissedebilmek, gülebilmek, sevebilmek, özleyebilmek, ağlayabilmek… o kadar ... Devamını Oku »

Temiz Çocuk Nasihatı

cocuklarda_temizlik_aliskanliklari

Çocuklara temizlik alışkanlığını kazandırmak çok farklı ve zor bir iştir. Bu konuda kendi çocukluğumu hatırlıyorum da özellikle çok baskıcı olan ailelerin çocukları daha pis oluyordu genelde. Hatta temizlik hastalığı olan bir annenin çocuğu sokağa çıktığında çamur yerdi. Her ne kadar bu olayı anlayamasam da Cuma günü yaşadığım bir olay bunun aslında ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Sabahtan dersim bittikten sonra öğleci öğrencilerin girmesi için girişte bekliyorum. Bütün öğrenciler girdikten sonra geç kalanlar koşarak gelmeye başladılar. Yaklaşık 5 dakika sonra annesi ile gelen sarışın, yeşil gözlü, pembe kıyafetlerini giymiş, pembe tokalarını takmış pırıl pırıl bir kız çocuğu annesinden ayrılmak üzereydi. Her ... Devamını Oku »

İlk Ders İlk Şok

yazı tahtası

İlk defa bir okula atanan Beden Eğitimi öğretmeni boş olan anasınıfının dersine girmek zorunda kalır. Nöbetçi olduğu için ve dersi boş olduğu için müdürün ricası ile ilk dersini bir anasınıfına girerek geçirir. Derse girdiğinde hiç de hayal ettiği gibi bir ders olmamasından ötürü üzüntü içerisindedir. Yapması gereken tek şeyin zaman geçirmek ve öğrencilerin kontrol altında olmasını düşünerek öğrencilere tek tek isimlerini ve yapmak istedikleri meslekleri sormaya başlar. Saat neredeyse gelmek üzeredir. Son 10 dakika. Öğrencilerin hepsi ile tanışmıştır. O sırada öğrencilerden muzip birisi öğretmene ismini sorar. Öğretmen de tereddüt etmeden tahta kalemini alır ve tahtaya ismini yazar. İşte benim ismim ... Devamını Oku »

Ellerim Yazmak İstemiyor Öğretmenim

unutulmayan-ilkokul-anilari_273498

Bazı anlar vardır ki öğretmenler ve öğrenciler tarafından unutulmaz. Hatta o kadar doğal ve komik gelişir ki senelerce hem öğretmen hem de öğrenci tarafından anlatılır. İşte onlardan birisi; Bir gün 1. sınıf öğretmeni 60 aylıkken okula başlayan Selin’in yanına gider. Daha önceleri de ödevlerini yapmayan ve ailesi ile görüşülen Selin utangaç bir şekilde ödevini öğretmenine gösterir. Öğretmen yine ödevin yarım kaldığını görünce “Selin neden 1 rakamını tam sayfa değil de yarım sayfa yazdın?” diye sorunca Selin artık isyan noktasında ağlamaklı bir ses ile cevap verir. “Ben yazmak istiyorum ama ellerim yazmak istemiyor öğretmenim” Aslında çok komik olan bu olay öğrencinin ... Devamını Oku »

Öğretmenlik Anılarla Yaşar

öğretmen anıları

Öğretmenliğin en güzel yanlarından birisi de öğrencilerle yaşanan anılardır. Hatta bazen öyle duruma gelir ki başkasına anlattığınızda gülmekten yarılırsınız. Zaten iki öğretmen bir araya geldiğinde en çok konuşulan konu öğrencilerle yaşanan anılar olur. Kimi zaman komik, kimi zaman etkileyici, kimi zaman üzüntülü. Bu anılar bazen o kadar çok birikir ki öğretmen “Yazsam roman olacak” diye sitem eder. İşte biz de bunu düşündük. Öğretmen anıları ile bu anılarınızı yaşatmanıza destek olacağız. Bu fikri proje haline getirip öğretmenler odasına bir kitap ve bir kitap koyan okullar bile oluyor bazen. En güzeli aslında. O zaman ilk olarak ben de bir anımı sizlerle paylaşmak ... Devamını Oku »